hokej

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

plzeň

HC Lasselsberger Plzeň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

(Přesměrováno z HC Plzeň)
Skočit na: Navigace, Hledání
HC Lasselsberger Plzeň
Založen 1929
Soutěž O2 Extraliga
Stadion ČEZ Arena
o kapacitě 7877 (z toho 5238 k sezení) )
Město Plzeň
Hlavní trenér Pavel Hynek a Milan Razým
Kapitán Martin Straka
Mistr české extraligy 0
Informace o klubu
Soupiska mužstva


HC Lasselsberger Plzeň je plzeňský hokejový klub založený v roce 1929, který byl od roku 1951 častým účastníkem nejvyšší československé soutěže a nyní je pravidelným účastníkem samostatné české nejvyšší soutěže.

Obsah

[skrýt]

[editovat] Týmové úspěchy

  • Nejvyšší domácí soutěž – 2. místo (1958, 1959, 1992)

[editovat] Historie

[editovat] Cesta k prvním úspěchům i pády

Odbor ledního hokeje vznikl při Viktorii Plzeň v roce 1929 a právě tento moment se považuje za počátek dnešního klubu. Stadión s umělou ledovou plochou byl otevřen v roce 1950 a již o rok později hostil prvoligová utkání. Tým se v soutěži rychle pevně zabydlel a mohl nastoupit cestu vzhůru. Stoupání pod vrchol tabulky ale předcházely i nemilé momenty, mezi nimiž smutně vyniklo odložené utkání s Českými Budějovicemi z ledna 1955. Ledová plocha byla totiž z důvodů zanedbané údržby v době předpokládaného začátku utkání pod vodou, což bylo i tehdy na prvoligové úrovni něco ostudného.

K úplnému vrcholu se začala Plzeň přibližovat po spojení všech týmů první ligy do jediné skupiny. V roce 1957 tak přišlo první 3. místo. Útok Šašek – Vinš – Václav si navíc odjel na mistrovství světa do Moskvy pro bronzové medaile. Ovšem na nejvíce mezinárodních podniků se z této generace podíval Stanislav Sventek. Plzeňský tým přímo navázal na první úspěch dokonce dvěma 2. místy za sebou. První polovina 60. let však znamenala postupný ústup a po třech sezónách, kdy mužstvo končilo těsně nad sestupovými pozicemi, přišel pád o soutěž níže v roce 1966.

Návrat do první ligy trval tři roky a toto období bylo využito na zastřešení zimního stadiónu, které bylo dokončeno v roce 1969. Po dvou sezónách ale přišel opět na jeden rok sestup. Zajímavé nicméně bylo, že obránce Vladimír Bednář si pro zlatou medaili z mistrovství světa v Praze 1972 přijel po sezóně, kterou strávil ve 2. lize a zúčastnil se předtím i zimních olympijských her v Sapporu. Tým Plzně se po roční absenci vrátil do ligy, ale do první poloviny tabulky v konečném účtování nakouknul jen jedinkrát v roce 1976. Na zimních olympijských hrách tehdy reprezentoval útočník Bohuslav Ebermann. Na Canada cup ho z Plzně v obraně doprovázel Milan Kajkl, který si navíc vychutnal i titul mistra světa z Katovic. Oba hráči pak společně oslavovali titul mistrů světa o rok později ve Vídni. Ebermann se na něm výrazným způsobem podílel díky vítěznému gólu v utkání se Švédskem. Plzeň ovšem v roce 1978 opět opustila prvoligovou soutěž. V konečné tabulce měla stejný počet bodů jako Trenčín, se kterým měla navíc vyrovnanou vzájemnou bilanci. O sestupujícím rozhodovalo dodatečné utkání na neutrálním ledě v Brně. Po výsledku 1:1 sestupující tým určil až 17. samostatný nájezd, který neproměnil plzeňský Schejbal.

[editovat] Trvalé působení v nejvyšší soutěži

Návrat do první ligy se Plzni opět povedl již po jediné sezóně. V 80. letech ovšem tým běžně okupoval spodní patra tabulky a jednou ho od sestupu zachránila až prolínací soutěž. Do play off Plzeň nakoukla dvakrát, ale nevyhrála jediné utkání. Náznaky možného vzestupu se tedy projevilovaly alespoň v mládežnických kategoriích, když v roce 1980 vyhráli přebor ČSSR starší dorostenci a o tři roky později i starší žáci. S počátkem 90. let přišel konečně i výrazný úspěch prvního týmu. V roce 1992 nejprve Plzeň poprvé vyhrála základní část a pak vyhrála v play off dvě pětizápasové bitvy. Ve finále čekal Trenčín a Plzeň byla v boji s ním podobně jako před 14 lety, kdy týmy hrály o sestup, opět neúspěšná. V útoku již tehdy byl Martin Straka. Hned o rok později bylo pro Plzeň velkým štěstím, že se pro rozdělení federace nesestupovalo.

první sezóně samostatné české soutěže se tým zachránil poměrně rychle a v dalších dvou sezónách proniknul do play off. Podobně jako o deset let předtím však nevyhrál ani jedno utkání. V roce 1996 se do útoku po 6 letech zahraničního angažmá vrátil čerstvý mistr světa z Vídně Jiří Kučera, který pečetil titul ve finále proti Kanadě gólem do prázdné brány. Zklamání ze sezóny po 11. příčce však bylo veliké. V roce 1998 si dva odchovanci klubu obránce Jaroslav Špaček a Straka domů přivezli na krku zlaté olympijské medaile z Nagana. Sezónu plzeňského týmu poznamenala neuvěřitelná chyba brankáře Dušana Salfického, který si zcela zbytečně vyjel pro puk mířící mimo bránu a pár sekund před koncem čtvrtého čtvrtfinálového utkání si ho za nerozhodného stavu srazil do brány. Sparta Praha tím vyrovnala stav série na 2:2 a páté utkání na vlastním ledě pak vyhrála. Na sklonku ledna 1999 se v Plzni konalo Utkání hvězd, při němž vytvořil domácí obránce Josef Řezníček nepřekonatelný rekord v přesnosti střelby, když trefil čtyři terče v rozích branky čtyřmi střelami. Ve čtvrtfinále však Plzeň ztroskotala na Třinci.

následující sezóně Plzeň Třinci čtvrtfinálovou prohru oplatila. Mohla se tak těšit se na sérii proti Vsetínu, který v základní části ve všech čtyřech zápasech porazila a celkově proti němu měla jako jediný tým za dobu trvání české extraligy kladnou bilanci. Semifinále ovšem vyznělo jednoznačně pro obhájce titulu k velké nelibosti plzeňských fanoušků, kteří se vůči vsetínským projevovali až nenávistně. Pro titul mistrů světa si do Petrohradu odjeli Salfický a útočník Martin Špaňhel. Hned trio odchovanců (brankář Zdeněk Šmíd, útočník Milan Kraft a obránce Jan Chotěborský) se v té době již těšilo z prvního zlatého kovu, který dobyla naše reprezentace lednu na mistrovství světa v ledním hokeji hráčů do 20 let. Odchovanec Petr Sýkora v dresu New Jersey Devils naopak poprvé v tomto roce potěžkal Stanley cup. Plzeň po 3. místě postihnul opět výpadek. Po roční absenci se s obměněným kádrem vrátila do play off v roce 2002, ale ani výhoda domácího prostředí v prvních zápasech jí proti Vítkovicím nebyla nic platná. Po další absenci v play off se Plzeň postarala v roce 2004 o jeden velký šok v několika podobách. Nejprve se šťastnou výhrou v prodloužení zbavila Českých Budějovic, které tímto výsledkem poslala blíže směrem k baráži. Posléze rozhodla o vlastním postupu do play off jasnou výhrou v posledním kole nad přímým sokem z Kladna, se kterým pak měla stejný počet bodů ale lepší vzájenmo bilanci. A k dovršení všeho jako první tým z 8. místa v historii vyřadila ve čtvrtfinále vítěze základní části z Pardubic. Výrazný podíl na všech zmíněných výsledcích měl příchod brankáře Romana Málka ze Slavie. V sezóně hrané za přítomnosti hráčů z NHL skončila Plzeň opět se stejným počtem bodů jako osmý tým tabulky, ale tentokrát ji díky vzájemným zápasům Litvínov přeskočil a do play off nepostoupila. V týmu se objevili obránci Spaček a Pavel Trnka a útočníci Straka, Kraft a vítěz posledního Stanley cupu Martin Cibák. Diváci se v prosinci mohli potěšit utkáním plzeňského mužstva s týmem hvězd NHL putujících Evropou, které domácí prohráli 3:8.

[editovat] Vývoj názvu týmu

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.